Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...

zamknij

Kategorie

INFORMACJE

  • Płatności

    Płatności

Najczęściej kupowane

Jak dbać o wkłady kominowe i kominy izolowane?

Jak dbać o wkłady kominowe i kominy izolowane?

Kominy stalowe są coraz bardziej popularne z uwagi na dostępność, długowieczność i łatwość montażu. Jeśli odpowiednio o nie zadbamy będziemy cieszyć się ich prawidłową pracą przez długie lata.
Podstawą długowieczności urzytkowania jest odpowiedni dobór systemu i materiału do rodzaju i mocy paleniska. Komin izolowany do kominka w domku letniskowym czy piec na paliwa stałe: drewno, węgiel, pellet, ekogroszek czy słomę, gazowe kotły kondensacyjne, aż po odprowadzanie spalin z dużych kotłowni zakładowych, ciepłowniczych lub przemysłowych.

Kominy do piecy gazowych są odporne na kwaśny kondensat, ale temperatura spalin nie powinna być większa niż 200°C. przewód kominowy do kominka pracuje na sucho, a maksymalna temperatura pracy to 600°C. Trzeba pamiętać że każdemu kominowi ze stali szkodzą związki chloru i fluoru (najcześciej w pralniach i zakładach fryzjerskich).

Zgodnie z obowiązującym prawem w Polsce komin musi być poddany kontroli stanu technicznego przez uprawnionego mistrza kominiarskiego. Dodatkowo kominy od urządzeń opalanych paliwem stałym powinny być czyszczone co 3 miesiące, opalane gazem lub olejem co 6 miesięcy, wentylacyjne raz w roku.

Warto wiedzieć:

W przypadku wystąpienia szkody, np. pożaru, firmy ubezpieczeniowe wymagają udokumentowania przeprowadzenia kontroli kominiarskiej i czyszczeń kominów zgodnie z prawem.
Brak takich dokumentów stanowi podstawę do odmowy wypłaty odszkodowania.

Samodzielne czyszczenie komina ze stali kwasoodpornej, szczotką kupioną w supermarkecie jest pierwszym krokiem do zniszczenia przewodu kominowego na skutek korozji wżerowej. W przypadku kominów ze stali nierdzewnej należy używać wyłącznie szczotek ze stali szlachetnej.