Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...

zamknij

Kategorie

INFORMACJE

  • Płatności

    Płatności

Najczęściej kupowane

Czym kierować się przy wyborze systemów przyłączy z blachy czarnej?

Czym kierować się przy wyborze systemów przyłączy z blachy czarnej?

1. Asortyment

Kompleksowa oferta systemu powinna umożliwiać wykonanie nawet najbardziej skomplikowanych podłączeń (oprócz rur i kolan w ofercie powinno być sporo więcej elementów – m.in. wkładki do kominów ceramicznych, wkładki kątowe, kolana stałe, przejścia kwadrat/okrąg). W przypadku podłączeń do pieców wolnostojących warto sprawdzić, czy w ofercie znajdują się estetyczne kolana gięte. Dodatkowo, powinna istnieć możliwość zamówienia elementów nietypowych.

2. Jakość farby

Odpowiednia farba nie dymi przy pierwszym paleniu, nie wydziela nieprzyjemnego zapachu oraz jest utwardzona po malowaniu w komorze termicznej – co powoduje, iż nie jest łatwo zadrapać lub zarysować element jeszcze w magazynie. Producent zawsze powinien podawać jaką farbą maluje swoje wyroby. Warto sprawdzić, czy w ofercie są elementy malowane na kolor inny niż czarny.

3. Jakość wykonania

- Szczelność elementów

Szczelność jest kluczowym parametrem decydującym o bezpieczeństwie wyrobu. Należy zwrócić uwagę na to, jak wykonane są poszczególne wyroby pod kątem ich szczelności (czy są uszczelki na otworach rewizyjnych – przykręcanie rewizji do kolana bez uszczelki wysokotemperaturowej nie zapewnia szczelności kolana).

- Precyzja wykonania elementów okrągłych

Wyrobów z grubej blachy, jak 2,0mm nie da się łatwo dopasować jeśli nie są okrągłe, ręczna poprawa ewentualnej owalności nie jest możliwa. Dlatego warto zwrócić uwagę, czy wyroby są idealnie okrągłe, inaczej trudności przy ich montażu będą bardzo prawdopodobne, dodatkowo wystąpi ryzyko powstania nieszczelności (łączenie dwóch elementów eliptycznych).

- Wykonanie kolan nastawnych

Kluczowym elementem przyłącza jest kolano nastawne, powinno ono być szczelne w każdej pozycji (po zdjęciu opaski segmenty muszą idealnie do siebie pasować na całym obwodzie, nie mogą być eliptyczne, gdyż wtedy połączenie nie będzie szczelne a samo nastawianie kąta utrudnione).

4. Szczegóły techniczne

- Opaski kolan nastawnych

Łatwy i precyzyjny montaż przyłącza w dużej mierze zależy od jakości kolan. Nawet z pozoru mało istotna sprawa, jak jakość śrub może mieć duży wpływ na instalację (śruby miękkie wyginają się podczas skręcania opaski i uniemożliwiają dokładne jej ściśnięcie), ważne jest też, by istniała możliwość dokręcenia opaski zarówno kluczem jak i śrubokrętem.

- Szyber z blokadą

Jeśli ktoś planuje mocne grzanie w piecu lub kominku istnieje ryzyko samoczynnego obracania szybra gdy od wysokiej temperatury zmięknie blokująca szyber sprężyna. Warto sprawdzić, czy w ofercie producenta są szybry wyposażone w specjalną blokadę położenia przepustnicy.

- Sposób wykonania rur żebrowanych

Rura żebrowana ma za zadanie skutecznie odbierać ciepło ze spalin i oddawać je do otoczenia. Warto zwrócić uwagę na to, jak pospawane są żebra, im większa liczba spawów na jednym żebrze i im lepsze jego przyleganie do rury (brak szczelin) tym lepsze przekazywanie ciepła z rury na żebro i bardziej efektywna praca radiatora. Liczba spawów powinna wynosić 12 sztuk na żebrze (przy 6 spawach efektywność cieplna jest znacząco niższa).

- Wkładki do kominów ceramicznych

Sposób wykonania wkładek do komina ceramicznego jest bardzo istotny, muszą one zawierać sznur izolacyjny na całej szerokości, w przeciwnym wypadku przy niedokładnym montażu może nastąpić zniszczenie trójnika ceramicznego.

5. Pakowanie

Warto sprawdzić, czy element jest właściwie zabezpieczony przed uszkodzeniem powłoki malarskiej (najlepiej gdy każdy element jest dostarczany w kartonowym opakowaniu). Powłoka malarska jest podatna na uszkodzenia, na przykład podczas transportu. Zarysowane elementy, zwłaszcza w przypadku podłączania piecyków wolnostojących, gdzie elementy przyłącza nie są osłonięte obudową, szpecą instalację.

6. Oznakowanie i zgodność z przepisami prawa

Wyroby kominowe podlegają surowym normom w zakresie bezpieczeństwa, producent musi wykonać szereg badań i testów by móc znakować je CE. Takie oznaczenie informuje, iż producent ponosi odpowiedzialność za prawidłowe i deklarowane działanie produktu. Zawsze należy sprawdzić jak oznaczony jest wyrób, czy zawiera wszystkie wymagane prawem certyfikaty i dopuszczenia do stosowania (na każdej rurze musi być między innymi: znak CE, nr deklaracji producenta, dane producenta, numer normy, data produkcji, numer partii).

Źródło opracowania: Darco